کشت عمودی، راه حل خروج از بحران

سیستم کشت عمودی

کشت عمودی یا (vertical farming) به روشی از کشاورزی گفته می شود که در ان از سیستم های کشتی که به صورت طبقاتی اجرا می شوند استفاده می گردد.

در سیستم های کشت عمودی استفاده از تمامی فضاها در ارتفاع باعث افزایش چند برابری سطوح زیر کشت میگردد که این باعث میگردد امکان تولید محصولات کشاورزی در مناطق شهری افزایش یابد. و همچنین با همان مصرف انرژی در کشت های سطحی تا 10 برابر محصول بیشتری برداشت کرد.

همچنین در کشت عمودی به دلیل فضای کوچکتر نسبت به گلخانه های سطحی امکان کنترل افات و بیماری ها بیشتر می گردد و در نتیجه تولید محصولات ارگانیک انجام می گیرد.

کشت عمودی

انواع سیستم های کشت عمودی

سیستم کشت عمودی با نور طبیعی در گلخانه

در این نوع سیستم ها کشت عمودی در سازه های گلخانه ای اجرا می گردد و سیستم ها به گونه ای طراحی می گردد که با حداکثر استفاده از نور خورشید بتوان محصولات کشاورزی را تولید کرد.

این نوع سیستم ها به دلیل ذعدم استفاده از نور مصنوعی رشد گیاه هزینه اجرای پایین تری دارد.

برج کشت عمودی ایروپونیک

از جمله سیستم های کشت عمودی در گلخانه ها می توان به سیستم برج کشت عمودی (tower garden) اشاره نمود. این سیستم ها بیشترین بازدهی را در گلخانه های عمودی ایجاد میکنند. و به نسبت هزینه اجرای مناسبی را دارند در کنار اینکه سطح زیر کشت 10 برابری نسبت به روشهای دیگر دارند.
مزایای سیستم برج کشت عمودی ایروپونیک

  • افزایش 10 برابری سطح زیر کشت
  • کاهش مصرف اب تا 96% به دلیل سیستم ابیاری بسته
  • سرعت تا 2/6 برابر بیشتر از روشهای خاکی
  • افزایش دریافت اکسیژن توسط ریشه به دلیل فضای وسط برج
  • عدم نیاز به زیر ساخت های زیاد و تطبیق پذیری با اکثر گلخانه ها و اجرای اسان

سیستم کشت عمودی

برج کشت عمودی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سیستم کشت عمودی nft

از دیگر روشهای کشت عمودی می توان به روش کشت nft اشاره کرد که در این روش نیز تا 5 برابر افزایش سطح زیر کشت ایجاد میگردد. در این روش نسبت به روش برج کشت نیاز به زیرساخت های بیشتری می باشد مانند ساخت استراکچر برای قرارگیری کانال های کشت و همچنین اجرای پیچیده تر نسبت به سیستم برج کشت عمودی اما هزینه اجرای ان نسبت به روش برج عمودی پایین تر می باشد.

nft hydroponic

 

سیستم های کشت با نور مصنوعی یا پلنت فکتوری

سیستم های پلنت فکتوری (plant factory) یا کارخانه های کشت سیستم های هستند که در محیط های بسته وسالنی اجرا می گردند. و فقط با نور های مخصوص رشد گیاه نور خود را برای فتوسنتز تامین می کنند.

این سیستم ها کنترل شده ترین شرایط کشت را دارا می باشند و شرایط ایزولاسیون در اسن سالن ها قابلیت کنترل بسیار بیشتری نسبت به سازه های گلخانه ای دارند.

به دلیل کنترل دقیق پارامترها مانند نور، دما، رطوبت و … عملکرد و بازذهی در این سیبستم ها بالا می باشد.

سیستم های پلنت فکتوری ( plant factory ) سیستم های پلنت فکتوری هزینه اجرای بسیار بالایی دارند و بسیار وابسته به فناوری وانرژی می باشند.

بین انواع کشت عمودی سیستم های پلنت فکتوری دارای بیشترین سطح زیر کشت می باشند. احداث این گلخانه ها بیشتر در مناطق شهری انجام می گیرد که به انها گلخانه های شهری نیز می گویند.

plant factoryپلنت فکتوری

 

نتیجه گیری در مورد کشت عمودی

مطمئنا کشت عمودی در اینده نقش اساسی در تولید محصولات کشاورزی و تامین مواد غذایی خواهد داشت. به خصوص در کشورمان ایران که با بحران های ابی و زیست محیطی دست و پنجه نرم میکند تنها راه خروج از این بحران ها استفاده از کشت عمودی می باشد. شرکت سبز تجهیز در تلاش است تا همیشه جدیدترین فناوری های روز دنیا را در اختیار هموطنان عزیزمان قراردهد. به امید روزی که استفاده از روشهای نوین کشت در سرتاسر کشور گسترش یابد.

دسته بندی مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب