علوفه هیدروپونیک چیست؟ مزایا و معایب

بالاخره راهی برای کشت علوفه مغذی برای دام‌هایتان یافتیم. میخواهیم راز کشت پربازده تر علوفه ی دامی را فاش کنیم.اگر مایل هستید که بدانید علوفه از طریق روش هیدروپونیک چگونه به دست می آید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در مقاله قبلی، کشت هیدروپونیک را به طور کامل برای شما شرح دادیم. اکنون به بررسی علوفه هیدروپونیک خواهیم پرداخت و با شرح  مزایا و معایب آن به نتیجه گیری کلی می رسیم .

علوفه هیدروپونیک چیست؟

بهتر است بدانید، علوفه در واقع به گیاهانی گفته می شود که برای خوردن دام کشت می شود.

در ادامه این محتوا کشت علوفه هیدروپونیک را به طور کامل برای شما شرح می دهیم.مزایا و معایب آن را به طور کامل بررسی می کنیم. و در انتها نتیجه گیری کلی را برای شما شرح می دهیم.  

روش کشت علوفه ی هیدروپونیک

کشت علوفه به روش هیدروپونیک

 1. در کشت علوفه هیدروپونیک، تقریبا می توان اکثر علوفه ها را کشت کرد. و برای استفاده دام‌های دامداران عرضه نمود. به عقیده متخصصان، بهترین و مناسب ترین بذر برای کشت علوفه، جو می باشد. زیرا به علت قیمت مناسب تر و بهره بردای آسان تر، مقرون به صرفه تر است.
 2. در روش کشت علوفه هیدروپونیک به کمک تجهیزات علوفه هیدروپونیک می توان برای تولید یک تن علوفه دامی فقط و فقط از 100 کیلوگرم بذر جو استفاده کرد.
 3. این علوفه‌ها دارای خواص بسیار زیاد و مناسبی می باشند که می تواند باعث بیشتر شدن تولید شیر و افزایش زاد و ولد دام‌ها شوند. 
 4. در این روش کشاورز دیگر مشغله فکری آب و هوا نامساعد را نداشته و خیال او از بابت روش کشت خود آسوده است. همچنین نیاز به نیروی انسانی در این روش کمتر است و سبب صرفه جویی در هزینه‌های کشاورز می شود.
 5.  در کشت آب کشت، دیگر نیازی به پخش کردن کود درون خاک نیست و کشاورز با خیالی آسوده  با یونیزه کردن آب، مواد مورد نیاز گیاه را برایش تامین می کند.
 6.  در کشت هیدروپونیک کشاورز نیازی به ماشین های کشاورزی سنگین نظیر تراکتور ندارد؛ همچنین نیازی به انجام فعالیت‌هایی مانند شخم زدن و بذر پاشیدن نیز ندارد.
 7. کشاورز نگران آفات نباتی که به محصول آسیب می زند نمی باشد. در روش هیدروپونیک محصولی که تولید می شود تقریبا 70 درصد غذای دام را مهیا می کند و نسبت به غذا‌های خشک، خطر آلودگی کمتری نیز دارد.
 8.  کشت علوفه به صورت سبز و تازه، سبب میل بیشتر دام به غذا می شود و همچنین بهتر است بدانید علوفه دارای ویتامین و مواد مغذی بیشتری نیز هستند.
کشت گندم به روش هیدروپونیک

کاربردهای روش هیدروپونیک

با نوجه به نیاز روز افزون به منابع غذایی و کمبود اب استفاده از روشهای نوین برای تامین ان بسیار پر اهمیت است. علت این اهمیت در واقع بحث صرفه جویی منابع آب شیرین است؛ به عبارتی استفاده از روشی که مصرف مقدار آب آن کمتر باشد، بسیار کارآمد تر از بقیه روش‌ها است .

استفاده از روش هیدروپونیک بدون شک در چندسال اینده تنها روش تامین مواد غذایی خواهد بود.

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک

برای استفاده از هر روش، در ابتدا بهتر است درباره مزایای آن روش، اطلاعاتی کسب کنیم.

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • عدم استفاده از سم و کود‌هایی که برای دام مضر است.
 • بهره برداری بیشتر نسبت به سایر روش‌ها داشته است و تولید محصول بیشتر بوده است
 • عدم از بین رفتن مراتع و چراگاه‌ها به علت چرای دام‌ها
 • برداشت آسان محصول و عدم نیاز به کمباین کشاورزی
 • استفاده از حجم فضایی کمتر
 • بین 70 تا 80 درصد در مصرف آب صرفه جویی میشود
 • محیط کنترل شده و کاهش افات
 • عدم نیاز به استفاده از ماشین آلات سنگین کشاورزی مانند تراکتور
 • استفاده مناسب تر و کارآمدتر از نیروی انسانی
برداشت علوفه به روش هیدروپونیک

معایب روش هیدروپونیک

پس از آن که مزایای هر روشی را بیان کردیم بدیهی است به عیوب آن روش نیز بپردازیم، روش هیدروپونیک از این امر مستثنی نمی باشد. معایب این روش به دسته‌های زیر تقسیم می شود:

 •  سرمایه اولیه بالا برای راه اندازی محیط کشت
 • خطر قطع شدن برق و یا آب
 • نیازمند حضور تقریبا همیشگی برای اقدامات فوری همانند قطعی‌ها یا خطای سیستم
 •  به علت در گردش بودن آب، خطر آلوده شدن سریع گیاهان وجود دارد

نتیجه گیری

بدیهی است که داشتن سرمایه اولیه و تهیه ی تجهیزات علوفه ی هیدروپونیک برای این روش بسیار مهم است و برای یک کشاورز نرخ بازگشت سرمایه بسیار مهم است، اما با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی می توان به این نتیجه رسید که انتخاب روش آب کشت، در طی چند سال بسیار درآمدزا تر و سودمند تر می باشد.

برای مشکل قطعی برق نیز می توان از پنل‌های خورشیدی که توسط اداره برق به فروش می رسد استفاده کرد و این مشکل را تا حدودی رفع نمود. از لحاظ اقتصادی با حذف هزینه‌های ماشین آلات کشاورزی و کود‌هایی که برای تقویت خاک مفید می باشند، میتوان بخشی از هزینه‌های روش هیدروپونیک را جبران نمود.

با صرفه جویی 70 تا 80 درصدی آب در شهرهایی که در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده اند هزینه ی کشاورز بسیار کمتر شده و کمک شایانی به او می کند. یکی از مهمترین مزایای این روش بازده ی بالای محصول بوده به نوعی که در بالا بیان نموده ایم که با صد و پنجاه کیلو گرم گندم می توانیم یک تن علوفه دامی برداشت کنیم.

با توجه به مطالبی که بیان شد می توانیم این موضوع  را بیان کنیم که استفاده از روش آب کشت یا هیدروپونیک بسیار مفید تر و مقرون به صرفه تر می باشد و در دراز مدت سود مناسب، افزایش کیفیت محصولات دامی و زادوولد بیشتر دام را برای کشاورز مهیا می کند. در نهایت پیشنهاد ما به شما استفاده از روش کشت علوفه هیدروپونیک می باشد.

در این مقاله به بررسی کامل علوفه هیدروپونیک پرداختیم، همچنین مزایا و معایب آن را نیز برای شما شرح دادیم. اگر شما تجربه استفاده از علوفه هیدروپونیک را داشته اید، خوشحال می شویم تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب