گلخانه عمودی در ایران

کشت عمودی

 

گلخانه عمودی یکی از بهترین روش‌های قابل استفاده در توسعه سطح زیرکشت مناطق خشک و کم آب محسوب می‌شود و در عین حال می‌تواند با تولید بیشتر مواد غذایی، زمینه توسعه اقتصادی کشور را فراهم کند.

 در حالی که گلخانه های عمودی در ایران همچنان کم‌رنگ و تقریباً ناشناخته است که کشورهای سرسبز اروپایی و امریکایی با وجود این که از منابع آبی و سطح زیرکشت بیشتری بهرمند هستند، توجه زیادی به توسعه این نوع کشاورزی دارند.

هر چند توسعه این کشت در زمینه پرورش گیاهان زینتی و محصولات کشاورزی منجر به توسعه اقتصادی کشور می‌شود. اما اگر هر فردی با استفاده از این نوع کشت بتواند نیاز روزانه خود به انواع سبزیجات خوردنی و گلخانه‌ای را تامین کند. تاثیر قابل توجهی در وضعیت اقتصادی‌ درزندگی افراد خواهد داشت.

سیستم ابیاری بسته و کاهش مصرف اب در گلخانه عمودی

امکان استفاده از پساب‌ها را به عنوان یکی از مزیت‌های اصلی گلخانه های عمودی میباشد.

 آب در این نوع کشت‌ها به صورت گردشی برای گیاهان تامین می‌شود. و هر گیاه به میزان مورد نیاز خود آب مصرف و مازاد ان دوباره به چرخه آبرسانی بازمی‌گردد. که این مزیت به عنوان مهمترین ویژگی این نوع کشت برای استانهای کویری و خشکی مانند  محسوب می‌شود.

از طرفی پساب مربوط به شست‌وشو و رواناب‌ها نیز به راحتی و پس از فرایند سالم‌سازی می‌تواند مورد استفاده در این نوع کشت‌ها قرار گیرد. ضمن این که راندمان استفاده از پساب که اکنون در کشت‌های افقی استفاده می‌شود در کشت‌های عمودی به مراتب بالاتر است.

استفاده از انواع سیستم‌های مه افشانی، گیاهان مقاوم به کم‌آبی، گیاهان دارویی و موارد مشابه را نیز موثر در این نوع کشت‌ عمودی میباشد.

 دیواره‌های سبز به عنوان فیلترهای بیولوژیکی عمل می‌کنند و کارایی آن‌ها مانند زیرزمین‌ها به گونه‌ای است که در ایام سرد سال باعث حفظ دما و در ایام گرم سال باعث خنک شدن فضا می‌شود.

نجات کشاورزی ایران با استفاده از گلخانه های عمودی

کشاورزی ایران در نقطه‌ای بحرانی قراردارد. و تصاویر فرونشست زمین‌ها و تلف‌شدن دام‌ها تنها گوشه‌ای از هشدارهایی است که به ما یادآوری می‌کند دیگر مجالی برای تعلل در متحول‌ کردن کشاورزی نمانده است. استفاده از گلخانه های عمودی در ایران یک نیاز اساسی می باشد.

 تجربه کشورهای پیشرو در روش های جدیدکشاورزی نشان می‌دهد که امکان‌های متعددی برای تغییر این شرایط وجود دارد. و یکی از این امکان‌ها گلخانه های عمودی هستند.

مزارع سنتی وخاکی درگردرجهان جذابیتی ندارند وکشاورزی خاکی جای خودرابه انواع کشت هیدروپونیک داده است.

درایران هم شاهدتغییروتحویل سریعی مانند همه کشورهای پیشرفته راشاهدهستیم .

تقاضای کشاورزان سنتی برای آموزش وجایگزینی مزارع خود باکشت های طبقاتی وعمودی این نویدرا به مامیدهد که درایران هم این روند جایگزینی واحداث گلخانه های عمودی پایه گذاری شده است.

سیستم کشت عمودی

! با توجه به شرایط اقلیمی ایران، گلخانه های عمودی ضروری هستند.

مزارع عمودی در ایران با چالش‌هایی مواجه است. یکی از این چالش‌ها در دسترس نبودن نور خورشید در همه فصول سال است. این چالش  متاسفانه برای کشاورزی ایران یک نقطه منفی به حساب می‌آید.

 چون ما با کشاورزی عمودی می‌توانیم مصرف آب را به‌شدت کاهش بدهیم. اما هزینه ساخت و بهره‌برداری از این مزارع بسیار بالاست و سرمایه‌ اولیه زیادی نیاز دارد.امادرمقابل کشاورزی سنتی باچالشهای بسیاربزرگترازکمبود نورخورشید درحال حاضردرایران مواجه است .

بطورمثال بابحران کم آبی که هرساله بیشترهم شده کشاورزان سنتی قادر به افزایش محصول تولیدی خودنیستند ودرنتیجه درآمد بدست آمده درمقابل زحمات ومشکلات فراوان کشتهای سنتی بسیارناچیز میشود.

  بیشترین میزان هدر رفت آب در کشاورزی سنتی می باشد. در سیستم کشت کشاورزی عمودی نسبت به کشاورزی سنتی 95% آب کمتری مصرف می شود. این عدد بسیار چشمگیر است در واقع با روندی که جهان دارد کشاورزی عمودی تنها راه ادامه دست یابی به مواد غذایی و بقا بشر بوده. بخصوص کشور ما که منابع آب زیرزمینی اش در حال از دست رفتن است و کلا کشورخشک و کم آبی داریم.

برای خرید سیستم های کشت عمودی و دریافت مشاوره با ماتماس بگیرید.
09903742070

دسته بندی مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب