کشت کاهوهیدروپونیک و بررسی انواع سیستم های کشت کاهو

کشت کاهو هیدروپونیک

کشت کاهو هیدروپونیک

شرایط اب و هوایی کره زمین مخصوصا کشورمان ایران و نیاز روز افزون به مواد غذایی باعث شده است روش های کشت هیدروپونیک مورد استقبال کشاورزان قرار بگیرد. امروزه کشاورزی تنها به خاک اختصاص ندارد بلکه با استفاده از آب و هوا هم می توان محصولات کشاورزی مورد نظر را تولید کرد، کشاورزی در خاک با چالش هایی روبروست از جمله استفاده زیاد از آب، نیاز به بستر مناسب و زمین، نیاز به استفاده از آفت کش ها باعث می شود به مرور زمین کارایی خود را از دست بدهد. آسان ترین گیاه برای کشت هیدروپونیک کاهو می باشد، با راه اندازی کشت هیدروپونیک خود می توانید پس از گذشت چند هفته محصول خود را برداشت کنید.

سیستم کشت عمودی ایروپونیک سبز تجهیز سیستم مناسب برای کشت کاهو هیدروپونیک

برای خرید سیستم کشت عمودی و دریافت اطلاعات بیشتر وارد فروشگاه سبز تجهیز شوید.

سیستم کشت nft سبز تجهیز سیستم مناسب برای کشت کاهو هیدروپونیک

کاهو و ویژگی هایش:

کاهو هیدروپونیک

نام گیاه شناسی کاهو لاکتوکا ساتیوا می باشد، در روش هیدروپونیک گیاه بدون قرار گرفتن در خاک جوانه می زند، در این کشت مایع مواد غذایی لازم برای رشد گیاه وجود دارد، ممکن است از محیط بی اثر مثل کشت تجمیع برای کشت گیاه استفاده شود که در هر دو محیط نیاز های گیاه برای رشد فراهم می شود. اهمیت اساسی کاشت کاهو هیدروپونیک بسته به اجزای فیزیکی هر دو منطقه جوانه زنی و منطقه برکه دارد.

سیستم هیدروپونیک نیازمند دانش، مهارت فنی، تجربه و سرمایه گذاری مالی می باشد.

برای تولید هیدروپونیک گلخانه هایی لازم است. که گرمای کافی را در ماه های سرد سال و سایه و سرما را در ماه های گرم سال تامین کند. آبی که برای کشت هیدروپونیک کاهو مورد استفاده قرار می گیرد، قبل از استفاده مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در بخش هایی از گلخانه باید از روشنایی مصنوعی (فلورسنت سفید) استفاده کرد.

راه اندازی سیستم هیدروپونیک کاهو

شما می توانید اکثر انواع کاهو را با روش هیدروپونیک پرورش دهید: در صورتی که فضای کمی در اختیار دارید، رقم کاهو از نوع Tom Thumb مناسب می باشد، کاهو از نوع Bibb رشد بهتری دارد، و همچنین کاهو از نوع Romaine به زمان بالاتری برای رشد و پرورش نیاز دارد، شما با توجه به شرایط خود و همچنین نیاز هایی که هر رقم دارد، کاهوی مورد نظر خود را کشت دهید.

کشت از طریق کشت آبی یا هیدروپونیک:

کشت هیدروپونیک گیاهان از روش هایی مثل قطره ای، سیستم های NFT، سیستم های جریان کاهشی، سیستم های پویایی هوا می تواند صورت پذیرد. در این نوع کشت ریشه گیاهان در آب مواد مغذی را جذب کرده و رشد می کند.

بستر کشت را تهیه کنید.

محیط رشد در انواع متفاوتی وجود دارد از جمله: راکول، کوکوفیبر، ورمیکولیت، تراشه های کاج، سنگ رودخانه، ماسه و… این محیط ها هر کدام به نوبه خود جنبه های مثبت و منفی دارند. اما همه آنها به شما این امکان را می دهند تا کاهوی خود را پرورش دهید. محبوب ترین نوع محیط رشد برای کشت کاهو هیدروپونیک، راکول است که از خصوصیات آن می توان به استریل و متخلخل بودن آن اشاره کرد. اما نباید محیط را اشباع کنید چون در این صورت ریشه دچار خفگی می شود و همچنین ساقه و ریشه می پوسد.

از دیگر محیط رشد های محبوب محیط پشم سنگ می باشد، این محیط PH  خنثی دارد و همچنین می تواند رطوبت را تا حد زیادی حفظ کند. این محصول قابلیت استفاده مجدد را دارد اما به شرطی که به طور کامل تمیز شود.

از یک مخزن به عنوان مخزنی برای قرارگیری مواد مغذی استفاده کنید.

برای کشت کاهو به روش هیدروپونیک ابتدا یک مخزن بزرگ یا مخزن ماهی تهیه کنید، یک ظرف با سطح بزرگ تهیه کرده، و دقت کنید که ظرف باید به اندازه حداقل 8 اینچ یا همان 2 سانتی متر عمیق باشد، تا ریشه ها برای رشد با مشکل روبرو نشوند. از آن جا که فلزات موجب اکسید شدن و در نتیجه خراب شدن مواد مغذی می شوند، از مخازن فلزی برای این عمل استفاده نکنید.

تهیه ظروف و سیستم کشت

پودر فوم یا درب مخازن زیادی وجود دارد که می توان از آنها به عنوان پایه ای جهت نگه داشتن گیاه روی آب استفاده کرد. به این ترتیب ریشه ها زیر آب مستقر می شوند. سوراخ هایی ایجاد کنید. که حدود 12 اینچ در صفحات پلی استایرن از هم فاصله دارند، پس از اینکه سوراخ های زیادی ایجاد کردید، گیاه را درون آنها قرار دهید.

برای تامین هوای مورد نیاز پمپ آکواریوم نصب کنید.

برای اینکه حباب های هوا را در آب ایجاد کرده و هوای لازم برای ریشه ها را تامین کنید. به این سیستم نیاز دارید. به این ترتیب از خفگی و مرگ ریشه جلوگیری می شود، پس با استفاده از پمپ آکواریوم می توان از بروز این اتفاق جلوگیری کرد.

تهیه محلول غذایی هیدروپونیک

محلول غذایی مناسب و با درصد های نیاز غذایی کاهو را تهیه کنید. و داخل مخزن به همراه اب ترکیب کنید. و پس از حل شدن می توانید ابیاری را اغاز کنید. برخی از انواع کاهو ها نسبت به نیتروژن از خود حساسیت نشان می دهند، پس مطمئن شوید که از موادی برای کاهو استفاده کنید که برای کاهو مناسب باشد.

بذر هایی را که تهیه کرده اید را برای جوانه زدن اماده کنید.

برای آغاز پایداری جوانه ها از محیط هایی مثل سینی نشا استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم ما در ارتباط باشید. روز خوش

4 دیدگاه در “کشت کاهوهیدروپونیک و بررسی انواع سیستم های کشت کاهو

 1. رضا کرمی پور میگوید:

  سلام، من قصد احداث گلخانه هیدروپونیک کاهو به روش عمودی رو دارم چه طور میتونم سیستم کشتش رو خریداری کنم

  • admin میگوید:

   سلام و وقت بخیر
   لطفا با بخش فروش تماس بگیرید و یا وارد فروشگاه شوید و سفارش خودتون رو ثبت کنید

 2. محمد میگوید:

  سلام خیلی مطالب خوبی ارائه دادید اما میشه لطفا در مورد بازار یابی و فردش محصولات هم توضیحاتی بفرمایید!

  • admin میگوید:

   سلام. ممنون از اعلام نظرتون بله حتما در اینده به موضوع مهم خواهیم پرداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *